Türk Kahvesi Unesco Koruması Altında

Türk Kahvesi Unesco Koruması Altında

 Kendine özgü pişirme yöntemi ve sunumuyla, eşsiz bir tada sahip olan Türk kahvesi; toplantıların, evliliğe gidenyoldaki ilk adımın ve bilinen yemek kültürümüzün ayrılmaz bir parçadır. Edebiyat, resim, heykel gibi bir çok sanat dalına konu olmuş bu tüketim maddesi 2013 Şubat ayında, Unesco  İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili  Listesine aday olarak gösterilmişti. 

Amaç;tarihimiz boyunca kuşaktan kuşağa aktarılan ve özünden kaybetmeden günümüze ulaşan bu mirasın, toplumsal ve geleneksel olarak korunmasıdır.  01-08 Aralık 2013'de Azerbeycan'ın Bakü kentinde 155 ülke temsilcisinin katıldığı toplantıda; "Türk Kahvesi ve Kültürü" Unesco İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınmıştır.

Böylece  UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine kayıtlı, Meddahlık, Mevlevi Sema Törenleri, Aşıklık Geleneği, Karagöz, Nevruz, Geleneksel Sohbet Toplantıları, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Alevi-Bektaşi Ritüeli Semah, Tören Keşkeği Geleneği, Mesir Macunu Festivalinden sonra 11.olarak Türk Kahvesi de  yerini almıştır.