Neden Filtre Kahve?

Neden Filtre Kahve?

Damla kahve diye de adlandırılan filtre kahve, orta büyüklükte çekilmiş kahve çekirdeklerinin, kağıt, plastik veya metalden üretilmiş bir filtreden geçirilerek damlama yöntemiyle elde edilen bir kahve turudur.  

Kahvenin damlayarak alttaki hazneye geçmesinden ötürü Damla Kahve ismiyle de bilinir. Özellikle Kuzey Amerika'da yaygın olarak tüketilmektedir. Filtreleme işleminde kullanılan kağıt ilk olarak 1900 lü yılların başında bir alman olan Melitta Bentz tarafından bulunmuştur. Kullanıldıktan sonra temizleme zahmeti olmaması nedeniyle ciddi talep görmüştür. Ancak kahvenin bazı yağ ve aroma özelliklerini kağıda bırakması sebebiyle tercih edilmediği de görüşmüştür. Ocak üstü diye nitelendirilen makinelerin yanısıra günümüzde filtre kahve elektrikli makineler kullanılarak üretilmektedir.   

Filtre kahvenin iyi olup olmadığını belirlemek için birden çok etken vardır. Kullanılan su,filtrenin türü, kahvenin kalitesi bu etkenlerin başında gelir. Yeniden ısıtılmasının tatsızlaştırdığı ve çabuk bayatladığı kullanıcıları tarafından bilinir. Bu sebeple yapıldıktan sonra ilk yarim saatte tüketilmesi yerinde olacaktır.